ARCAM – irDAC
przetwornik cyfrowo-analogowy
ARCAM to brytyjski producent sprzętu hifi, który znany był wcześniej pod nazwą Amplification & Recording Cambridge (w skrócie A&R Cambridge Ltd.) Firma założona została w 1976 roku przez grupę studentów nauk ścisłych i inżynierii Uniwersytetu Cambridge (Johna Dawsona i Chrisa Evansa).
Pierwszym firmowym produktem A&R był zintegrowany wzmacniacz A60 wprowadzony na rynek w 1976 roku, który stał się klasykiem w tamtejszym czasie oferując bogaty wysokiej jakości dźwięk. A&R w latach 80-tych zmienił nazwę na ARCAM, i jest powszechnie znany w środowisku audiofilskim z cenionych modeli Alpha, Delta, FMJ, Solo i rSeries. do której zaliczany jest rBlink i recenzowany poniżej irDAC.
Rewelacyjne osiągi jakie prezentuje wybitny irDAC mogą śmiało konkurować nie tylko w swym przedziale cenowym. Ten niepozorny i niedrogi przetwornik analogowo-cyfrowy jest w stanie pobić nawet dużo droższe urządzenia. Konstrukcja oparta jest na asynchronicznym połączeniu USB o bardzo niskim Jitterze, którego obwody korzystają z technologii zaprojektowanej dla referencyjnego przetwornika analogowo-cyfrowego FMJ D33. Sercem urządzenia jest sprawdzona i ceniona kość DAC od Burr Brown-a PCM-1796, która może odtwarzać muzykę w 24 bitach przy rozdzielczości 192 kHz. Burr Brown dostarcza irDAC-owi fenomenalne osiągi oraz wysoki zakres dynamiczny do 112 dB przy zniekształceniach THD na poziomie 0.002%. Niewielka obudowa ARCAM-a zbudowana jest z metalowego odlewu nasuniętego na podstawę. Spód podstawy pokryty jest gumą, która izoluje obudowę przed wibracjami bez konieczności zastosowania nóżek. Na górze obudowy znajduje się logo ARCAM z dopiskiem modelu urządzenia (irDAC) pod którym umieszczony jest srebrnego koloru przycisk pełniący funkcję selekcjonera wejść sygnału. Informację wyboru wejścia dostarczają podpisane przezroczyste diody led, które zmieniają swój kolor (tryb gotowości kolor czerwony / tryb pracy zielony).
Z tyłu znajdują się ściśle upakowane wejścia RCA, optyczne i koaksialne przy których umieszczone jest złącze USB typu A, do odbioru muzyki z urządzeń Apple iPad / iPod / iPhone. Przetwornik łączy się z komputerami za pomocą portu USB typu B, który zaopatrzony jest w przełącznik wyboru klas 1/2. Klasa 1 obniża prędkość transferu danych do 24 Bit / 96 kHz, ale skutecznie izoluje urządzenie od wszelkich zakłóceń, ze zwiększonym Jitterem bez konieczności instalowania sterowników. Klasa 2 dostarcza duże ilości danych w trybie asynchronicznym do 24 Bit /196 kHz z bardzo niskim Jitterem, ale większymi zakłóceniami i wymaga zainstalowania sterowników w systemie w celu poprawnego działania. IrDAC korzysta z dwóch osobnych zegarów, kość Wolfson WM8805 odpowiedzialna jest za taktowanie wejść cyfrowych S/PDIF, a układ XMOS osobno taktuje dekoder i odbiornik portów USB typu A i B. Całość zaszyta jest w zgrabnej obudowie ważącej zaledwie kilogram, a dołączony pilot umożliwia zdalne sterowanie urządzeniem. Przetwornik korzysta z dołączonego osobnego zasilacza 12V 1,5A i na tylnej ściance posiada włącznik uruchamiający urządzenie.
Dźwięk
Arcam od samego początku zachwyca swymi możliwościami dźwiękowymi. Dźwięk jest obszerny z dobrym wypełnieniem i pozycjonowaniem muzyków na scenie. Instrumenty posiadają dobrze zarysowane krawędzie oraz kolorowo i poprawnie prezentują swoje barwy. IrDAC dostarcza też dużej siły i energii w basie, który choć jest lekko zmatowiony nie odstaje możliwościami dynamicznymi od znacznie droższych przetworników. Może brakuje mu troszkę mikro-detali, ale większy atak jaki wprowadza w niskich rejestrach potrafi wnieść większą energię w muzykę, która brzmi bardzo przekonująco. Środek pasma jest dobrze zestrojony, wokale mają odpowiednią masę i wypełnienie nie tracąc przy tym subtelnych niuansów, powietrza i siły. Wokale mają oddech, skalę i czystą barwę, brzmią bardzo przekonująco i dostarczają wielu informacji, które prezentuje artysta. Najwyższe pasmo jest lekko podniesione, co w przymulonych systemach może okazać się lekarstwem, które doda życia i wprowadzi większą ilośc detali w muzykę. Soprany są czyste i dźwięczne z tendencją kierującą się lekko w stronę jaskrawości. Mimo wszystko nie można im zarzucić braku kontroli nad talerzami perkusyjnymi, które dość czytelnie i żwawo podkreślają akcenty w muzyce. Blaszanym instrumentom nie brakuje również kolorów i wielu wybrzmień, a ich jaśniejszy charakter może zostać poprawiony odpowiednim doborem interconnect-u. Arcam irDAC był bezpośrednio porównywany z dużo droższym RME ADI-2 DAC FS i nie wiele od niego odstawał pod każdym względem. Prezentował czytelnie całe pasmo w którym nie brakowało niczego (patrząc na cenę jest to z pewnością górna półka, którą ciężko w tym pułapie cenowym przeskoczyć). Jest jedno ale, w gęstych materiałach muzyki rockowej irDAC potrafi troszkę się pogubić, zlewając i wyostrzając muzykę, która staje się mniej soczysta i barwna.
Konkluzja
Zwracając uwagę na klasę urządzenia ARCAM-owi nie można zarzucić chęci do rytmicznego, dobrze zbalansowanego, bogatego w kolorowe barwy i posiadającego wiele wybrzmień przekazywania świetnego dźwięku w rozsądnej cenie. Brak obsługi DSD i rozdzielczość ograniczona tylko do 192 kHz może zniesmaczyć nie jednego zainteresowanego do kupna tego wspaniałego DAC-a. Zadajmy sobie szczere pytanie, ile muzyki posiadamy w swojej kolekcji przekraczającej 192 kHz, nie wspominając o DSD. Czy ten mały procent jest wart inwestycji w przetwornik, który mimo wyższej ceny może nie dorównać wspaniałym walorom dźwiękowym prezentowanym przez irDAC-a.
Dane techniczne
DAC: Burr-Brown / TI PCM 1796
Pasmo przenoszenia: 10 Hz – 20 kHz (+0 -0.2 dB)
Zniekształcenia harmoniczne + szum: 0.002%
Stosunek sygnału do szumu: 112 dB
Głębia bitowa: 16 / 24 Bit
Obsługiwane częstotliwości:
-
44,1 kHz
-
48 kHz
-
88,2 kHz
-
96 kHz
-
192 kHz
Zasilanie: zewnętrzny zasilacz 12V
Wymiary: szerokość 190mm / głębokość 120mm / wysokość 44mm
Waga: 1 kg
Kompatybilność: obsługa urządzeń Apple poprzez złącze USB typu A
Opracowanie: Łabędź Przemysław