top of page

Audiotrak Prodigy Cube - jako zewnętrzna niedroga karta dźwiękowa USB do laptopa - jeśli nie słuchasz plików w wysokiej rozdzielczości HI-RES produkt warty uwagi.

Audiotrak - Prodigy Cube
Audiotrak - Prodigy Cube

Miłośnicy dobrego dźwięku, którzy wykorzystują komputer jako źródło odtwarzania muzyki, zapewne spotkali się z pojęciem DAC (z ang. Digital Analog Converter). DAC to przetwornik oraz zewnętrzna karta dźwiękowa posiadająca funkcję ominięcia systemu operacyjnego komputera by samoczynnie zająć się dekodowaniem sygnału cyfrowego na sygnał analogowy, czyli taki który będzie odbierał nasz wzmacniacz. Daje to wielką zaletę gdyż sygnał nie jest w żaden sposób przekształcany i obrabiany przez system komputera, a samą obróbką zajmuje się dość dobry układ samego przetwornika. W większości przypadków, przejście na DAC i ominięcie przetwarzania sygnału przez system komputera, sprawia iż sygnał jest mniej modyfikowany i czystszy, a dźwięk mniej zniekształcony. Jedyną zauważalną różnicę może sprawić fakt posiadania w naszym PC dość dobrej karty dźwiękowej, która dobrze skonfigurowana z naszym systemem może konkurować ze słabszymi zewnętrznymi DAC-ami.

 

ZACZYNAMY
Audiotrak PRODIGY CUBE w roli naszej karty dźwiękowej w swoim przedziale cenowym prezentuje się dość dobrze. Co prawda pojawiło się wiele wyprzedzających konkurencji mimo wszystko Audiotrak trzyma średni poziom na liście. Nie obsługuje DSD i dekoduje w przedziale tylko 96 KHz przy 24 Bitach mimo wszystko jest lepszym rozwiązaniem niż przeciętna wewnętrzna karta dźwiękowa do naszego PC czy laptopa. Sercem Cube jest układ marki Wolfson WM8776 oraz chip Tenor TE7022L. Elementy zastosowane na niewielkiej płytce PCB są dość dobrej jakości. Potencjometr Alps oraz kondensatory Sanyo OS-CON, LXV oraz AHS od SamYoung. Zastosowano także znane i cenione kondensatory WIMY w filtrze (Low-Pass-Filter) oraz wymienny OPAMP od BurrBrown-a OPA2134. Firma Audiotrak oferuje szeroki wachlarz akcesoriów audio, z pewnością należy do nich ceniony DR.DAC oraz znana niedroga wewnętrzna karta muzyczna Prodigy HD2. Prodigy Cube jest dobrą alternatywą jeśli chcemy cieszyć się dobrym dźwiękiem, a naszym źródłem nie jest stacjonarny komputer tylko laptop. Cube mocno odbiega od w swoim czasie wysoko stojącego Dr. Dac-a, pozostaje lekko w tyle za wewnętrzną kartą Prodigy HD2 lecz na pewno jest dobrym rozwiązaniem jako dobry wzmacniacz słuchawkowy i zewnętrzna karta dźwiękowa przenośnego komputera. Może stanąć w zawodach z droższym cenionym i znanym Audinsem HUD serii MX opartym na tym samym chipie Tenor TE7022L.

 

Połączenie CUBE z dobrymi dynamicznymi słuchawkami daje dużo frajdy ze słuchania muzyki. Czuć moc wzmacniacza słuchawkowego i jakość jaką oferuje za rozsądną cenę. Prodigy Cube w swoim przedziale cenowym oferuje bogaty, dynamiczny dźwięk, a jego przekaz jest jasny, klarowny, pełny detali i szybkiego punktowego basu. Charakterystykę można zmieniać za pomocą wymiennego opampa.
 

DŹWIĘK
Dźwięk jest bogaty w barwy, instrumenty są dość dobrze odseparowane od siebie (nie ma zlania), wysokie tony są piękne i błyszczące, wokale czytelne i zrozumiałe (czuć chrapkę w głosie), bas jest taki jaki powinien być, nie wychodzi na pierwszy plan i nie pełni roli dominującej, jest za to szybki, punktowy z dużą dynamiką, czuć jego moc i tam gdzie trzeba potrafi zaskoczyć swym dynamicznym atakiem. Całość daję piękny wgląd w nagranie, można usłyszeć wiele detali i niuansów, a obraz stereo jest pięknie prezentowany. PRODIGY CUBE najlepiej wypada w roli wzmacniacza słuchawkowego, do tego został chyba stworzony, bo przy odpowiednim dopasowaniu słuchawek potrafi zaskoczyć tym co potrafi zaprezentować. Nie oferuje zapewne tego co killer Chord Mojo, ale nie porównujmy do siebie dwóch różnych epok i przedziału cen. CUBE gorzej wypada w roli DAC-a, nie oferuje na tle konkurencji zgodności sterowników ze standardem strumieniowania danych ASIO (z ang. Audio Stream Input/Output). oraz wsparcia dla DSD. 
 

KONKLUZJA

Z uwagi na ograniczone możliwości opisywany Audiotrak należy zaliczyć raczej do grona prostych dobrze brzmiących zewnętrznych kart dźwiękowych, niż jako w roli DAC-a z prawdziwego zdarzenia. Niski zakres 96 KHz przy 24 bitach i brak wsparcia dla ASIO oraz obsługi rozwijającego się DSD niepodważalnie wyklucza go z listy faworytów. Nadmienić należy że jest stosunkowo tani jako zamiennik wewnętrznej zintegrowanej karty dźwiękowej PC czy laptopa. Oferuje przyzwoitą jakość dźwięku dla osób słuchających muzyki, a nie zwracających uwagę na specyfikacje. Śmiało może konkurować z podobnymi produktami firm takich jak znane w świecie PC: Creative czy Asus. Z pewnością nie jest to produkt gamingowy gdyż nie posiada możliwości obsługi dżwięku wielokanałowego, za to w stereo mimo pewnych ograniczeń trzyma mocny średni poziom.

Firma Audiotrak oferuje szeroki wachlarz akcesoriów audio, z pewnością należy do nich ceniony kiedyś DR.DAC oraz znana niedroga wewnętrzna karta muzyczna Prodigy HD2. Prodigy Cube jest dobrą alternatywą jeśli chcemy cieszyć się dobrym dźwiękiem, a naszym źródłem nie jest stacjonarny komputer tylko laptop. Cube mocno odbiega od wysoko stojącego Dr. Dac-a, pozostaje lekko w tyle za wewnętrzną kartą Prodigy HD2 lecz na pewno jest dobrym rozwiązaniem jako dobry wzmacniacz słuchawkowy i zewnętrzna karta dźwiękowa przenośnego komputera. Może stanąć w zawodach z droższym cenionym i znanym Audinsem HUD serii MX opartym na tym samym chipie Tenor TE7022L i konkurować z kartami Creative Labs. Za sprawą podstawki DIP do OPAMP-a w której jest zamontowany dostajemy możliwość taniej zmiany charakterystyki dźwięku, a zewnętrzne źródło USB jakim jest Prodigy Cube będzie pozbawione bolączki szumów wewnętrznych kart dźwiękowych.

Specyfikacja techniczna
Wyjście analogowe - RCA, podwójne wyjście słuchawkowe (Stereo phone, Stereo mini)
Wejście analogowe - Wejście mikrofonowe (3.5mm-24bit / 48kHz)
Wyjście cyfrowe - Optyczne (SPDIF),  Coaxial (PCM, AC3 PassThrough)
Dynamika - 108 dB
Pasmo przenoszenia - 24bit / 96kHz
Opamp - Wymienny BurrBrown OPA 2134  (zasilanie 5V)
Impedancja słuchawek - Od 16 do 150 Ω (Ohm)
Interfejs - Poprzez USB 1.1, lub 2.0
Przetwornik cyfrowo-analogowy - Wolfson WM8776
Chip - Tenor TE7022L
Zniekształcenia THD+N - Na poziomie 0.00008% (Max) 2kΩ@1KHz

Opracowanie: Łabędź Przemysław

Audiotrak
bottom of page