top of page

Bowers & Wilkins - DM 603 S3

Bowers & Wilkins to znana brytyjska firma produkująca zestawy głośnikowe, które od lat cieszą się uznaniem pasjonatów branży audio. Założycielem firmy był John Bowers, który razem z Royem Wilkinsem zaczęli swą działalność w 1946 roku otwierając sklep z komponentami audio. John w tamtejszym czasie niezadowolony był z jakości dźwięku kolumn głośnikowych, które kiepsko wydobywały dźwięki jego ulubionej muzyki. Na zapleczu sklepu powstawały projekty zmodyfikowanych kolumn głośnikowych, które zdobywały uznanie wśród rosnącej, wymagającej rzeszy zadowolonych klientów. To zapoczątkowało impuls nowej działalności nastawionej na badania i rozwój własnych projektów. Firma powstała w 1966 roku w nadmorskim mieście Worthing w południowo-wschodniej Anglii na wybrzeżu kanału La Manche w hrabstwie West Sussex. Dochody z działalności inwestowane były w rozwój nowych produktów. Powstało ważne dla firmy centrum badawczo-rozwojowe „Steyning Research Establishment” znajdujące się w Steyning oddalone o 16 km od sklepu w Worthing. Centrum „SRE” zbudowane i przystosowane było specjalnie do celów audio, dysponowało zaawansowanym sprzętem pomiarowym wraz z przystosowanymi pomieszczeniami odsłuchowymi.

Bowers & Wilkins - DM 603 S3

W tym czasie Bowers opracował wiele nowych projektów, które pozycjonowały firmę coraz wyżej. W 1974 roku opatentowany został kompozytowy materiał z włókien kevlaru impregnowanego żywicą, który świetnie nadawał się do zastosowań w produkcji lekkiej, sztywnej i tłumionej wewnętrznie membrany głośnika. Od tamtego czasu żółte kevlarowe stożki głośników były charakterystyczną wizytówką w kolumnach Bowersa. Nowe badania nad wyeliminowaniem rezonansów dla wrażliwego głośnika wysokotonowego wniosły wiele udoskonaleń w projekcie Nautilus, który fizycznie oddzielał dumnie reklamowaną diamentową kopułkę głośnika wysokotonowego. Przy pracach nad projektem Nautilus również udoskonalony został tunel portu bass-reflex, który poprzez wgłębienia przypominające piłeczkę golfową zmniejszał turbulencje przepływu powietrza „Flowport”.

DM 603 S3 to podłogowe kolumny 2,5 drożne z aluminiowym 165mm przetwornikiem basowym oraz 165mm głośnikiem średnio/niskotonowym z kevlaru. Za wysokie tony odpowiada 1” przetwornik z metalową kopułką wykonany w technologii Nautilus. Obudowa wentylowana jest przednim tunelem bass-reflex w technologii „Flowport”. Pasmo przenoszenia ustawione jest w przedziale od 44 Hz do 22 kHz, gdzie częstotliwości graniczne przy -6 dB wynoszą 34 Hz i 42 kHz. Kolumny posiadają dość łatwą do wysterowania dla większości wzmacniaczy efektywność na poziomie 90 dB przy 8 ohm-owej impedancji, gdzie zniekształcenia harmoniczne zbliżają się w zakresie 1% dla 55 Hz - 20 kHz. Moc zalecanego wzmacniacza dla DM 603 S3 szacowana jest na 25-150W przy 8 ohm-owym obciążeniu.

Dźwięk

Bowersy grają dynamicznie z dużą dawką szybkiego barwnie wybrzmiewającego basu, który nadaje muzyce dobrego wypełnienia. Stopa perkusji jest mocna i szybka, a werbel zdecydowanie prowadzi rytm. Aluminiowy głośnik niskotonowy wypełnia najniższe pasmo, które wspierane jest przez drugi takiej samej wielkości kevlarowy przetwornik nisko/średniotonowy. Oba głośniki wspaniale ze sobą są zestrojone i świetnie uzupełniają się w niskim paśmie. Średnica jest dobrze kontrolowana przez kevlarowy głośnik, który nie traci kontroli nad tym do czego został stworzony. Wokale mają odpowiednie wypełnienie i skalę, są czyste i zachowują aksamitne zabarwienie, które nadaje muzyce powagi i poczucia realizmu. Dość dobrze kreślony jest obraz szerokości sceny i pozycjonowania kanałów stereo, zachowując przy tym smaczki detali zawartych w materiale muzycznym. Wysokie tony są rozjaśnione i wychodzą dość daleko. Metalowe kopułki zaopatrzone w technologię Nautilus świetnie radzą sobie z prezentacją blach perkusyjnych. Dobrze i zdecydowanie wybrzmiewają akcenty talerzy perkusji jaki i wszelkie instrumenty blaszane. Bowersom brakuje jednak słodkości w najwyższych częstotliwościach, zdarzają się sytuację gdzie góra potrafi być zapiaszczona i przejaskrawiona. Najczęściej taka sytuacja występuje z cyfrowym źródłem jasno brzmiącego odtwarzacza CD lub źle dobranego interconnect-u z przewodnikiem na bazie srebra. Analogowy sygnał jaki dostarcza gramofon znacznie poprawia prezentacje mających tendencję do jaskrawości wysokich tonów, które nie tracąc detalu ulegają złagodzeniu. Analogowy sygnał wprowadza jednocześnie kroplę cukierkowej słodkości i specyficznego wyrafinowania wysokich tonów. Dźwięk dostaje szlachetnej barwy, która staje się spokojniejsza zyskując jednocześnie miodowy klimat. Metalowe kopułki Nautilusa wymagają starannego doboru okablowania głośnikowego, gdzie warto poeksperymentować z podwójnym okablowaniem bi-wire oraz zastąpieniem blaszanych zworek odcinkami krótkich dobrych przewodów głośnikowych, które mogą znacząco wpłynąć na finalny dźwięk Bowers-ów.

DM 603 S3 testowane były również pod kątem filmów, gdzie na niżej opisanym zestawie stereo zaprezentowały wysoki poziom dźwięku w kinie akcji. Demonstracyjne filmy SPIDERMAN - Far From Home, TRANSFORMERS - The Last Knight, VENOM, czy AVATAR fantastycznie prezentowały czyste głosy aktorów, z bogatą detalicznością wspieraną dynamicznym szybkim basem, który dobrze podkreślał wybuchowe sceny niczym zestaw zaopatrzony w subwoofer.

Zestaw testowy

Pre-amp: Densen - Beat B200

Power Amplifier: Musical Fidelity - A3CR Dual Mono

DAC: RME ADI 2 DAC FS / GRAMOFON: Technics SL-100C

Phono Pre-Amp: Cambridge - Alva Solo

Głośniki: Bowers & Wilkins – DM 603 S3

Kable głośnikowe: Audiomica – Miamen Consequence

Stojaki: Dynami Duo z ołowianym wypełnieniem Atacama Atabiter SMD

Marmurowe płyty pod stojaki (grubość 1,5cm)

Interconnect DAC & Pre-amp Densen: The Chord - Cadenza

Interconnect Pre-amp Densen & Power amplifier: The Chord – Chameleon Plus

Interconnect gramofon & Pre-Amp Cambridge Alva Solo – Audiomica Erys Excellence

Interconnect Cambridge Alva Solo & Pre-Amp Densen – The Chord Chameleon Plus

Przewód zasilający: WireWorld - Stratus 7

Ochrona zasilania: APC P1-UK Essential SurgeArrest 1

Kondycjoner zasilania: Tacoma IFI-23 Mains Conditioner

USB HUB: Startech ST-7200 USBM 2.0

PSU USB HUB: Harman Kardon 18V / 3.33A

USB & DAC cable: HP Monster - High Speed USB-700

Dyfuzory DIY: przód

Absorber DIY: tył

Dane techniczne

Konstrukcja: 2,5 drożna

Typ obudowy: Bass-reflex z wentylowanym od przodu tunelem „Flowport”

Przetwornik niskotonowy: alumniowy 165mm

Przetwornik nisko/średniotonowy: Kevlar 165mm

Przetwornik wysokotonowy: metalowa kopułka 25mm w technologii Nautilus

Pasmo przenoszenia: 44 Hz – 22 kHz

Skuteczność: 90 dB

Impedancja: 8 Ohm ze spadkiem do 3 Ohm

Moc szczytowa: 150 W

Zalecana moc wzmacniacza: 25-150 W przy 8 Ohm

Zniekształcenia harmoniczne: 1% przy 55 Hz – 20 kHz

Wymiary: wysokość 910mm / szerokość 204mm / głębokość 287mm

Waga: netto 19,5 kg

Kolor: Winyl Black Ash lub Sorrento

Opracowanie: Łabędź Przemysław

Bowers & Wilkins DM 603 S3 speakers
bottom of page