top of page

CYRUS - 8 XPd QXR 

Wzmacniacz zintegrowany z uaktualnionym DAC do Q-XR

Brytyjski wzmacniacz zintegrowany z wbudowanym przetwornikiem cyfrowo-analogowym, który można uaktualnić.​ Cyrus to zapewne jedna z ikon brytyjskiego hi-fi. Marka posiada bogatą historię sięgającą 1983 roku gdzie narodził się Mission/Cyrus. Producent wykorzystuje niezmieniony od lat nietypowy styl obudowy, który szybko kojarzony jest z czołówką brytyjskiego audio.

cyrus 8xpd qxr

Produkty projektowane są tak by nawet po wielu latach nadawały się do uaktualnienia poprawiając i rozszerzając swe możliwości. Dla nas jako klienta powinno przełożyć się to na zyski, bo zapewne taniej jest uaktualnić posiadany już sprzęt z którego jesteśmy zadowoleni niż wymienić na nowy. Tym samym pozostajemy wierni marce z tym samym designem i logo, nie odbiegając jednocześnie od nowoczesnej technologii.

 

Za dobry przykład posłużyć może recenzowany wzmacniacz zintegrowany Cyrus 8 XPd, z wymienionym (uaktualnionym) konwerterem cyfrowo-analogowym w nowoczesnej odsłonie z serii Q-XR.

 

Seria produktów XR zastąpiła zasłużoną, wielokrotnie nagradzaną i cenioną przez audiofilów serie Signature i jest obecnie jedną z najbardziej luksusowych i najdroższych serii w ofercie brytyjskiego Cyrusa. Zmiany wprowadzają nową technologię DAC, projekt zasilacza oraz topologię obwodów, które wznoszą wydajność Cyrusa na najwyższy poziom przejrzystości i precyzji.

 

Jako że jest to odświeżony przez producenta produkt, recenzje wypadało by podzielić na dwie, a nawet trzy części (zintegrowanego wzmacniacza, uaktualnionego DAC-a jak i jego poprzednika).

 

Sam wzmacniacz 8XP bazuje na poprzedniku 8vs2 i jest w stanie dostarczyć 70W mocy na kanał przy 8 Ohm impedancji. Przód niczym nie różni się od modelu 8 dac i dostępny jest w tej samej linii kolorystycznej do wyboru (Quartz Silver lub Brushed Black). Zmiany dotyczą głównie przedwzmacniacza, który korzysta z tej samej topologii obwodów co zewnętrzny samodzielny DAC XP Signature.

Cyrus 8 XPd posiada oddzielne transformatory toroidalne dla sekcji sygnałowej oraz sekcji sterującej co wyeliminowało ślady tętnienia i hałasu zasilania. Aby znacząco poprawić wydajność sekcji przedwzmacniacza zalecane jest użycie zewnętrznego zasilacza PSX-R. Wewnętrzny zasilacz jest wówczas całkowicie zarezerwowany dla wzmacniacza mocy, a sam przedwzmacniacz korzysta z ultrapłynnego zewnętrznego stabilnego zasilania PSX-R.

Wzmacniacz mocy otrzymał zupełnie nową mniej hałaśliwą sekcję zasilania, jest ona wydajniejsza i bardziej ekologiczna ponieważ pobór w trybie gotowości nie przekracza jednego wata. Wzmaciacz zaopatrzono w podświetlany na zielono ekran informacyjny, którego niestety nie da się wygasić w trybie pracy (funkcja którą posiada chociażby recenzowany poprzednio transport Cyrus CD XP SE+). Elektroniczne przełączanie zastosowane we wzmacniaczu pozwala na całkowite wyeliminowanie problemów stykowych (degradacja, która występuje w przekaźnikach wyjściowych stosowanych w większości konstrukcji konkurencji). Zastosowany we wzmacniaczu nowy inteligentny system sterowania termicznego monitoruje kontrolę temperatury zewnętrznej powłoki odlewu, maksymalizując wydajność cieplną dla wzmacniacza w każdym środowisku pracy.

cyrus qxr

Na tylnej ściance znajdziemy gęsto upakowane wejścia/wyjścia. Złącze MC-BUS do połączenia urządzeń Cyrus w pętlę, by móc sterować urządzeniami za pomocą jednego pilota. 6 analogowych wejść RCA dla których można przypisać nazwę, 2 złącza RCA dla Pre-out 1 i Pre-out 2, wyjście przedwzmacniacza drugiej strefy (Zone 2 & Tape), która służy do korzystania z dodatkowego. zintegrowanego wzmacniacza (niekoniecznie już tego samego producenta) w innym pokoju jako druga strefa. Zone 2 daje również możliwość korzystania z wbudowanego układu DAC z innym system jako samodzielny przetwornik cyfrowo-analogowy.

Wzmacniacz posiada 4 gniazda głośnikowe po dwa na kanał by można było zastosować połączenie Bi-Wire, niestety są one zaopatrzone w złącza BFA akceptujące tylko i wyłącznie 4 milimetrowe wtyki bananowe BFA. Na dolnej część tylnego panelu znajduje się powszechnie stosowane gniazdo dla przewodu zasilającego IEC C13, wejście słuchawkowe 3,5mm, dwa złącza cyfrowe optyczne SPDIF TosLink, 2 cyfrowe Coaxialne oraz złącze USB typu B do połączenia przetwornika DAC z komputerem PC zgodnym z system operacyjnym Windows lub MAC OS. Mimo zastosowanego połączenia PnP (Plug and Play), aby wykorzystać pełny potencjał przetwornika, zalecana jest instalacja dodatkowych sterowników rozszerzających możliwość ustawień przetwornika w systemie operacyjnym.

 

Poprzedni DAC QX towarzyszący wzmacniaczowi 8 XPd cechował się transparentnością i przejrzystością oferując jednocześnie imponującą dynamikę. Uaktualnienie modułu DAC opartym na cenionym układzie ESS Sabre wprowadza zwiększenie nadpróbkowania (upsamplingu) z 24 Bit /192 kHz do 32 Bit / 768 kHz PCM co znacząco zwiększa skalę dźwięku, poprawia rozdzielczość z zachowaniem dotychczasowych cech poprzedniego flagowego i cenionego DAC XP Signature, wznosząc go na jeszcze wyższy poziom szczegółowości i dynamicznego ataku. Otrzymujemy także wsparcie dla odtwarzania natywnych plików w formacie DSD 512.

 

Testy odbyły się na kilku platformach sprawdzając Cyrusa jako:

  • zintegrowany wzmacniacz wraz z modułem DAC QXR

  • przedwzmacniacz z modułem DAC

  • samodzielny przetwornik cyfrowo-analogowy DAC

Każdej kombinacji towarzyszył dodatkowy zewnętrzny zasilacz PSX-R.

Pierwszy test z wykorzystaniem dedykowanego transportu CD Cyrus CD Xt SE+ połączonego kablem Coaxialnym QED - Qunex Silver Spiral Dual Co-axial. Kolumny głośnikowe KEF- LS 50 na stojakach Dynami Duo obciązone Atacama Atabiter SMD na kolcach i marmurowych płytach połączył przewód głośnikowy Audiomica Miamen Consequence (niestety aby nie ingerować w oryginalny montaż wtyków bananowych nie obsługujących BFA wymaganych dla Cyrusa musiały zostać dodane nasadki wtyków BFA na oryginalne wtyki Audiomica AML-ACP20). Jako uzupełnienie basu dodany został subwoofer REL - T5i połączony do wzmacniacza połączeniem wysokopoziomowym poprzez przewód Neutrik Speakon zakończony bananami BFA do wzmacniacza. Jako alternatywę użyta została końcówka mocy Musical Fidelity A3 CR Dual Mono i przedwzmacniacz Densen - Beat B200 oraz przetwornik cyfrowo-analogowy RME - ADI 2 DAC FS. Uzupełnieniem testu była zamiana kabli głośnikowych Audiomica - Miamen Consequence na The Chord - Epic Super Twin zaopatrzonych w BFA. Całość wzbogacały przednie dyfuzory rozpraszające oraz tylny centralny absorber pochłaniający.

Test zestaw 1

Cyrus 8 Xpd QXR jako zintegrowany wzmacniacz z:

- źródło - wbudowany DAC Cyrus - QXR

- źródło - transport Cyrus CD Xt SE+

- przewód głośnikowy - Audiomica Miamen Consequence + nasadki BFA

- Interconnect Coaxialny - QED - Reference Qunex Silver Spiral

- Subwoofer REL – T5i

- zewnętrzny zasilacz PSX-R podłączony do wzmacniacza.

Dźwięk

Soczysty, z lekko rozjaśnionym lecz aksamitnym wokalem posiadający wyrównaną dynamikę, bezbarwne tło, oraz całościowo bardzo klarowny przekaz. Instrumenty oddane z dużą ilością informacji z zachowaniem muzykalności na bardzo wysokim poziomie.

 

Test zestaw 2

Cyrus 8 Xpd QXR jako przedwzmacniacz z wbydowanym DAC QXR:

- źródło wbudowany DAC Cyrus QXR

- źródło - transport Cyrus CD Xt SE+

- wzmacniacz mocy Musical Fidelity A3CR Dual Mono

- przewód głośnikowy - Audiomica Miamen Consequence + nasadki BFA

- Interconnect Coaxialny - QED - Reference Qunex Silver Spiral

- Subwoofer REL – T5i

- zewnętrzny zasilacz PSX-R podłączony do wzmacniacza pracującego jako DAC

Dźwięk

Większa skala dźwięku, bogatszy i mocniejszy bas. Instrumenty z mniejszą rozdzielczością, ale z bardziej trójwymiarowym umiejscowieniem na scenie. Wokal zyskał więcej ciepła i stał się bardziej naturalny w barwie. Mimo wszystko dźwięk był nadal rozjaśniony choć zdecydowanie mniej niż w poprzednim połączeniu.

 

Test zestaw 3

Cyrus jako samodzielny DAC

- wzmacniacz mocy Musical Fidelity A3CR Dual Mono

- przedwzmacniacz Densen - Beat B200

- źródło transport CD Cyrus CD Xt SE+

- źródło DAC Cyrus QXR

- przewód głośnikowy – Audiomica - Miamen Consequence + nasadki BFA

- subwoofer REL – T5i

- przewód QED - Reference QUNEX Silver Spiral

- przewód The Chord - Cadenza Reference

- przewód The Chord – Chameleon

Dźwięk

Mniej muzykalny i witalny przekaz z wysuniętym środkiem pasma, wokal pozbawiony ekspresji z mniejszą dawką emocji. Cofnięta góra pasma, instrumenty blaszane mniej imponujące i podkreślające akcenty.

 

Test zestaw 4

Cyrus jako wzmacniacz zintegrowany

- źródło RME - ADI 2 DAC FS

- źródło Cyrus CD Xt SE+

- przewód głośnikowy The Chord – Super Epic Twin z wtykami BFA

- Interconnect The Chord – Cadenza Reference

- Subwofer - REL – T5i

- zasilacz PSX-R do wzmacniacza

Dźwięk

Ciepły muzykalny, słodki, bardzo szczegółowy z atomową dynamiką i charyzmą. Instrumenty perkusyjne szybkie, zwarte trzymające w ryzach rytm ze słodkim akcentowaniem talerzy. Wokale bardzo emocjonujące z bardzo dobrą lokalizacją umiejscowienia wokalisty na scenie. Bas szybki mocny, ale nie przesadzony mający wiele wybrzmień, które dodają muzyce ciała. Te zestawienie pasowało do każdego gatunku muzycznego gdzie w materiale można usłyszeć bardzo dobry balans ze zrównoważoną linią melodyjną i nieprzesadzonymi, ale wyraźnymi detalami o pięknym naturalnym obrazowaniu przekazu muzycznego jako spójna całość.

cyrus 8
cyrus set

Podsumowanie

Cyrus 8 XPd Q-XR uaktualniony o nowoczesny przetwornik cyfrowo-analogowy gra żwawo i dostojnie. Skala dźwięku jest imponująca, a bas jaki potrafi wytworzyć ten niewielkich rozmiarów wzmacniacz zawstydzić potrafi nie jeden drogi wzmacniacz. To co od razu rzuca się w ucho to czystość i klarowność wokali, które posiadają charyzmę w swym przekazie gdzie wyraźnie czuć siłę i skalę ludzkiego głosu. Jedną z typowych cech jaką wyróżnia się Cyrus jest jędrność i zwartość instrumentów perkusyjnych, które dodają muzyce siły i energii. Wokale są dobrze uwidocznione i razem z werblem i stopą perkusji wysuwają się na pierwszy plan repertuaru muzycznego co przybliża nas do odsłuchów koncertowych granych na żywo. Jest niesamowita szybkość, dynamika z zachowaniem ogromnej ilości informacji i detali, przez co dźwięk jest zwinny i świeży. Brakuje troszkę namacalności i klimatu jakie można usłyszeć u konkurencji (niestety już za dużo większe pieniądze). Sam przetwornik DAC z transportem Cyrus CD Xt SE+ nie wiele odbiegał jakościowo od mojego referencyjnego RME-ADI 2 DAC FS. Dodanie zewnętrznego zasilania PSX-R zwiększa czystość dynamikę i uwydatnia jeszcze większą ilość informacji w muzyce. Trzeba więc uważać z doborem odpowiedniego okablowania, zbyt zrównoważone okablowanie może odzwierciedlić się uwydatnieniem jaskrawości, co szczególnie słychać w wokalu, który jest przez Cyrusa solidnie eksponowany. Dźwięk przez to może stać się zbyt krzykliwy i wysunięty do przodu z nieproporcjonalną dawką podkreślenia perkusji i jasnego wokalu w muzyce.

 

Cyrus w dobrze dobranej konfiguracji potrafi zaskoczyć, swą barwą nie jeden droższy zestaw, ilość szczegółów jakie dostarcza DAC Q-XR i dynamika jaka potrafi pchnąć nawet trudne do wysterowania kolumny potrafi zachwycić w tej kategorii cenowej. Urządzenie mimo niewielkich rozmiarów i nie zbyt imponujących 70 W na kanał jakie podaje producent w specyfikacji jest w stanie zapewnić żywy, szybki detaliczny i muzykalny przekaz, który nie złapie przysłowiowej czkawki z większością dostępnych na rynku kolumn głośnikowych. Na zakończenie należy wspomnieć o tym, iż produkty Cyrusa są na tyle dobre, iż przez wielu audiofilów porównywane są do cenionego NAIM-a jako konkurencyjna alternatywa o innym stylu grania.

Dane techniczne

Moc ciągła - 70 W na kanał (przy 8 omach)

Moc impulsowa 320 W (IHF, jeden kanał doprowadzony do 1 oma)

Zniekształcenia - 0,002%, 1 kHz (przy 8 omach) 0,005%, 1 kHz (przy 4 omach)

Pasmo przenoszenia - -3 dB, 0,1 Hz i 100 kHz

Współczynnik tłumienia (1 kHz) - 150

Czułość wejściowa (70 W) - Linia: 237 mV

Impedancja wejściowa - 40 kOhm (RCA).

Napięcie wyjściowe - 237mV (wyjście taśmowe), 480mV (wyjście przedwzmacniacza)

Stosunek sygnał/szum - 105 dBA (ref. 40 W)

Balans kanału - ±0,2 dB (0 dB do -63 dB)

Dokładność regulacji głośności - ±0,1 dB (0 dB do -63 dB)

Integracja - MC-BUS (do połączenia urządzeń w pętlę)

Zone 2 – wejście dla zintegrowanego wzmacniacza w drugiej sferze

Pre-Out 1 / Pre-Out 2 – możliwość podpięcia kina domowego lub innego przedwzmacniacza

Wymiary (wys. x szer. x gł.) - 73 x 215 x 360 (mm)

Waga - 5,9 kg

DAC - dla wersji QXR - ESS Sabre (768 kHz / 32 bity) z DSD 512

Wykończenie – srebro kwarcowe lub szczotkowana czerń

Opracowanie: Łabędź Przemysław

cyrus remote
bottom of page