CYRUS CD Xt SE+ / CYRUS PSX-R
Transport CD z opcjonalnym zasilaczem PSX-R.
Wielu z nas przed dokonaniem zakupu stoi często przed wyborem: Transport czy odtwarzacz CD.
W poniższej recenzji postaram się w dużym skrócie wyjaśnić o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi. Wtajemniczeni mogą pominąć to wprowadzenie i przejść od razu do recenzji wspaniałego transportu CYRUS CD-Xt SE+
Era cyfrowego dźwięku daje szerokie możliwości przesyłania sygnału w coraz to doskonalszej postaci. Wygoda jaką zapewniają nowoczesne urządzenia cyfrowe jest jednym z kluczowych elementów zastąpienia sygnału analogowego sygnałem cyfrowym. Bluetooth czy streaming cyfrowych danych przez sieć internetową staje się coraz popularniejszy w nowoczesnych urządzeniach audio, a współczesne przetworniki cyfrowo analogowe coraz lepiej radzą sobie z przetwarzaniem dużych ilości danych sygnału cyfrowego na sygnał analogowy.
Mimo wszystko mogło by się wydawać że gramofony wracają do łaski, gdyż z technicznego punktu widzenia sygnał analogowy jest pozbawiony modyfikacji przez co wydaje się najbardziej doskonały w przekazie zapewniając tym samym najkrótszą drogę od źródła do urządzenia wzmacniającego. Sygnał analogowy w przeciwieństwie do sygnału cyfrowego jest trudniejszy do przenoszenia i bardziej narażony na zniekształcenia spowodowane odległością, a więc i w nim pojawić się może kilka czynników degradacji. Cyfrowy zaś musi przejść przez układy elektroniki wyposażonej w specjalnie zaprojektowane procesory DSP, które w większym lub mniejszym stopniu wprowadzają zmiany. Zatem oba sygnały napotykają na swej drodze przeszkody, które finalnie mniej lub więcej słychać w głośnikach. Podstawowa różnica sygnału analogowego nad cyfrowymi danymi polega na tym, iż sygnał ten nie jest w żaden sposób modyfikowany przez dodatkową elektronikę procesorów DSP, którą zaś musi przejść sygnał cyfrowy by finalnie i tak być zamieniony na sygnał analogowy, bo tylko taki potrafią odebrać nasze wzmacniacze. Dlatego coraz to głośniej już nie tylko w świecie melomanów słyszymy o tzw. DAC-ach (Digital Analog Converter) urządzeniach zamieniających 0 i 1 sygnału cyfrowego w źródło ciągłego w czasie i amplitudzie sygnału analogowego. Wyjątkiem wśród tych urządzeń są gramofony oraz magnetofony kasetowe i wielośladowe. Zatem jeśli twój zintegrowany wzmacniacz posiada choć jedno złącze wejścia cyfrowego, możesz być pewny że ma wbudowany przetwornik cyfrowo analogowy, wyjątkiem będzie tylko złącze serwisowe.
Transport CD vs odtwarzacz CD
Co więc tak naprawdę różni oba urządzenia odczytujące cyfrowe dane od siebie?
Z punktu widzenia przeciętnego Kowalskiego wydawać by się mogło że tylko nazwa, gdyż oba urządzenia odczytują dane cyfrowe wykorzystując ten sam schemat działania z różnicą polegającą na tym, iż odtwarzacz CD ma wbudowany dekoder cyfrowo analogowy zaś transport już nie. Hmmm zatem jak transport CD radzi sobie z dekodowaniem sygnału cyfrowego na sygnał analogowy? Otóż nie radzi sobie z nim wcale, gdyż główną i jedyną rolą transportu CD jest tylko i wyłącznie odczyt sygnału cyfrowego i przekazanie go w jak najczystszej i niezmienionej postaci do zewnętrznego przetwornika cyfrowo-analogowego, który to zajmie się dekodowaniem tych danych na postać analogową. Można by zatem zadać pytanie, kto wpadł na pomysł by pozbawić odtwarzacz cd konwertera (DAC-a) danych cyfrowych na sygnał analogowy, i jakie korzyści daje taki zabieg?
Odpowiedź nie jest jednoznaczna, i oba urządzenia mają swoich zwolenników jak i przeciwników. Transport CD posiada zaletę w postaci oddzielenia od siebie czułych obwodów przedwzmacniacza od elektroniki odczytującej co w założeniu powinno przełożyć się na lepszą jakość sygnału audio, tak samo jak ma to miejsce w przykładowym oddzieleniu od siebie przedwzmacniacza od wzmacniacza mocy. Tu dochodzimy do prostego i logicznego wyjaśnienia głównej różnicy między dwoma urządzeniami.
Różnica między transportem CD, a odtwarzaczem CD ma takie samo założenie jak w przypadku wzmacniacza zintegrowanego, a oddzielnego przedwzmacniacza z końcówką mocy. Chodzi głównie o fizyczne oddzielenie od siebie obu urządzeń co ma swoje wady jak i zalety. Nie chcę tu stawiać wyższości jednych nad drugimi. Transport CD daje możliwość doboru oddzielnego zewnętrznego przetwornika DAC. W odtwarzaczu cd DAC jest już wbudowany. Zewnętrzne DAC-i wymagane do Transportu CD są zazwyczaj lepiej wyposażone w wejścia i dają większe możliwości niż te zintegrowane w odtwarzaczach CD. Co prawda istnieją na rynku odtwarzacze CD, które posiadają kilka wejść dla układu DAC z możliwością podłączenie nawet i komputera, lecz ta klasa urządzeń jest tak marginalna, że nie ma się nad nią co rozwodzić.
Dysponując kilkoma urządzeniami zazwyczaj i tak będziemy zmuszeni skorzystać z lepiej wyposażonych zewnętrznych DAC-ów. Nowoczesne zewnętrzne przetworniki cyfrowo analogowe coraz częściej mogą przejmować rolę samodzielnego DAC-a jak i pełnoprawnego przedwzmacniacza, gdyż wiele z nich posiada cyfrową lub analogową regulację głośności, a nawet pilota zdalnego sterowania. Nowoczesne zewnętrzne przetworniki cyfrowo analogowe często zapewniają wiele ustawień DSP jak i opcję zmiany filtrów czym nie mogą pochwalić się odtwarzacze CD nawet z najwyższej cenowej półki.
Reasumując krótko, transport CD to taki wykastrowany odtwarzacz CD pozbawiony DAC-a.
Jeśli masz w posiadaniu dobry przetwornik cyfrowo-analogowy, transport cd może okazać się bardziej odpowiednim wyborem dla ciebie. Z odtwarzaczy cd korzystać będą osoby, które nie posiadają w swych zestawach DAC-a.
CYRUS CD-Xt SE+
Brytyjski producent CYRUS jest znanym od lat producentem wyspecjalizowanych i cenionych urządzeń audio. Marka znana jest także pod nazwą MISSION lub MISSION/CYRUS. Jej założycielem jest Peter Bartlett, były pracownik brytyjskiej firmy produkującej sprzęt audio NAD (New Acoustic Dimension). Ciekawostką jest fakt, iż w latach 80-tych CYRUS był jedną z dwóch wybranych przez firmę Philips marką do promowania formatu CD (Compact Disc). Ambicje firmy były bardzo wysokie, a niezadowolenie w tamtejszych czasach z gotowych zestawów napędów CD stosowanych przez różnych producentów odtwarzaczy CD stał się motorem napędowym do pójścia swoją własną drogą i stworzenia ulepszonego projektu, który ewoluował i szybko okazał się sukcesem. Zamiast skupiać się na korekcji błędnie odczytywanych danych z płyty CD, CYRUS skupił się na zaprojektowaniu oprogramowania i sprzętu, który ma maksymalizować wydajność formatu. Tak powstały pierwsze prace nad mechanizmem SE (SERVO EVOLUTION), którego zadaniem jest jak najdokładniejszy odczyt płyty za pierwszym razem, wyodrębniając z dysku jak najwięcej danych.
Budowa i wygląd
Wygląd urządzeń CYRUS-a jest specyficzny, minimalistyczny i oryginalny. Zaprojektowana niewielka odlewana ciśnieniowo obudowa w dwóch kolorach quartz i szczotkowanym czarnym towarzyszy dla większości urządzeń stając się wizualną wizytówką firmy. Wspomnieć wypada, iż sztywne chassis uzbrojone w widoczne radiatory umieszczone z tyłu bocznych ścianek towarzyszą wszystkim urządzeniom tego segmentu. Na froncie znajdziemy niewielki włącznik, który w trybie czuwania podświetlany jest na czerwono, przechodząc w tryb pracy dioda zmienia kolor na zielony, taki sam kolor podświetlania posiada niewielki wyświetlacz, umieszczony na środku pod którym znajduje się dość rzadko spotykany w tej klasie urządzeń napęd szczelinowy do automatycznego wsuwania płyt.
Na wyprofilowanej pod kątem dolnej części obudowy tuż pod szczelinowym napędem znajdują się przyciski sterujące urządzeniem. Odtwarzaczem można sterować z znajdującego się w zestawie pilota zdalnego sterowania oraz dowolnego innego pilota z zestawu Cyrusa z tej samej serii.
Wracając do napędu i technologii SE, jak deklaruje producent to właśnie servo mechanika poprawia odczyt płyt nawet pięciokrotnie. Servo Evolution eliminuje stosowanie korekcji, która stosowana jest w pozostałych konkurencyjnych odtwarzaczach innych producentów. Przekłada się to na poprawniejszy odczyt danych z płyty za pierwszym razem, co daje dość sporą przewagę nad konkurencją. To słychać, a odtwarzacze Cyrusa z autorską technologią Servo Evolution uważane są za jedne z najlepszych w swej klasie. Szczelinowy mechanizm przyjmowania płyt jest dość głośny i kapryśny. Choć sam odczyt jest praktycznie niesłyszalny zdarzają się płyty z którymi Cyrus sobie po prostu nie radzi. Problem pojawia się najczęściej przy wypalanych domowym sposobem krążkach, ale wspomnieć należy że zdarzają się i oryginalne płyty, które nie potrafią być odczytane przez Cyrusa. Dla porównania nawet najtańsze odtwarzacze nie mają z tymi samymi płytami problemu. Największą bolączką jest chyba napęd szczelinowy, który potrafi przysporzyć problem z całkowitym wypluciem płyty. Mechanika zawsze działa, ale płyty o grubszej strukturze mogą pozostawać w napędzie, któremu zdarzają się problemy z całkowitym wysunięciem krążka cd. Jest to dość frustrujące, patrząc na cenę i klasę urządzenia.
Z tyłu nad wejściem przewodu zasilającego zakończonego we wtyczkę w standardzie IEC C13 znajdziemy 2 wyjścia cyfrowe, jedno koncentryczne 500 mV / 75 Ω RCA oraz jedno optyczne S/PDIF. Po prawej stronie znajdują się złącza wejścia i wyjścia MC-BUS służące do komunikacji i sterowania jednym pilotem urządzeniami Cyrusa połączonymi w pętlę. Pod nimi dostrzec możemy nietypowe 5 pinowe złącze USE PSX-R ONLY służące do podłączenia dodatkowego zewnętrznego zasilacza PSX-R, który poprawia wydajność urządzenia poprzez dostarczenie odseparowanego stabilnego zasilania dla najczulszych obwodów urządzeń Cyrusa.
Dźwięk jak ma to miejsce w każdym transporcie CD uzależniony jest w dużej mierze od naszego przetwornika cyfrowo analogowego DAC. Transport CD dostarcza tylko i wyłącznie cyfrowe dane do przetwornika, który zajmuje się przetworzeniem ich na sygnał analogowy. Prawda jest taka że jeśli te dane będą przekazane z błędami nawet najlepszy przetwornik cyfrowo analogowy nie będzie mógł zaprezentować w pełni swych możliwości. Dlatego jeśli chcemy wycisnąć maximum z naszego DAC-a najlepszym partnerem będzie dobry transport.
DŹWIĘK
Mnóstwo precyzyjnie odczytanych i przekazanych danych pozbawionych korekcji pozytywnie wpływa na szybkość przekazu, zmniejszając opóźnienia Jittera, który w znacznym stopniu wpływa na ostateczną jakość.
CYRUS CD Xt SE+ karmi naszego DAC-a dużą ilością czystych i precyzyjnych danych, które dobry DAC potrafi zamienić na sygnał bogaty w szczegóły z szybkością, subtelnością oraz dynamicznym wykopem. Duża ilość informacji odczytanych z płyty i prawidłowo przekazanych do zewnętrznego przetwornika odwzajemnia się naturalnie brzmiącym dźwiękiem i odkrywaniem muzyki na nowo. Reszta zależy już tylko od dobrze zrealizowanej płyty i dobranego towarzystwa.
FUNKCJE
-
Silnik CD Servo Evolution (najwyższa możliwa wydajność odczytu danych, poprawiona rozdzielczość twojego przetwornika DAC)
-
Niestandardowe oprogramowanie serwa opracowane przez CYRUS
-
Wyjątkowa dokładność odczytu (stworzona z myślą o wysokiej klasy dźwięku)
-
Precyzyjny szczelinowy napęd dysków (Cichy, niski kontakt)
-
Wysokiej jakości mechanizm dyskowy
-
Specjalnie dostrojona płyta główna zoptymalizowana jako komponent źródła cyfrowego
-
Podwójne toroidalne transformatory mocy
-
Ponadwymiarowa moc zasilacza z doskonałą izolacją stopnia
-
Precyzyjny obwód zapobiegający Jitterowi (wysoka dokładność ponownego taktowania minimalizująca błędy)
-
Specjalnie opracowane wyjście analogowe - Konstrukcja filtra o niskim poziomie szumów zapewnia płaską charakterystykę w całym paśmie audio ze skutecznym tłumieniem obrazów cyfrowych poza pasmem
-
Optyczny przetwornik laserowy o dużej przepustowości (redukcja błędów odczytu z drogi światła)
-
Funkcja odwracania fazy dla absolutnej korekcji fazy
-
Tryb podwójnego programowania (posiada dodatkowy tryb programowania umożliwiający pominięcie niechcianych utworów).
-
Możliwość aktualizacji o dodatkowy zewnętrzny zasilacz PSX-R (zwiększenie wydajności poprzez dalszą izolację zasilania).
-
Magistrala systemowa MC-Bus (zintegrowane sterowanie systemem z całą serią)
-
Sterowanie pilotem zdalnego sterowania
SPECYFIKACJA
-
Koncentryczne wyjście cyfrowe 500mV
-
Impedancja wyjściowa 75 Ω
-
Dokładność częstotliwości próbkowania 44,1 tys. ± 50 ppm
-
Jitter zegara <80pS
-
Koncentryczne wyjście cyfrowe
-
Optyczne wyjście cyfrowe
-
System MC-BUS
-
Wymiary: wysokość: 73mm / szerokość: 215mm / głębokość: 360mm
-
Waga: 3,1 kg
-
Kolor: dostępny w dwóch kolorach: srebrny-quartz / szczotkowany czarny
-
5 pinowe wejście dla dodatkowego opcjonalnego zasilacza PSX-R
Opracowanie: Łabędź Przemysław