top of page

Amplituner stereo Harman Kardon - HK 3490

Pierwsze co rzuca się w oczy po wyjęciu amplitunera z kartonu to jego wielkość i wygląd. Duży masywny ponad 10 kilowy klocek, o ciekawym nowoczesnym wzornictwie, który może się jednym podobać, innym nie. Wygląd i nowoczesna ciekawa stylistyka produktu na pewno wyróżnia się na tle konkurencji. Front podzielony jest na dwie połowy, jedna to element czarnego wyświetlacza, druga to imitacja szczotkowanego aluminium.

harman kardon

Charakterystyczny jest tu cyfrowy potencjometr głośności z białym mlecznym podświetleniem, w takiej samej kolorystyce podświetlane są również napisy z wyświetlacza, oraz przycisk włączenia/wyłączenia urządzenia (power on/off). Na przedniej frontowej ściance znajdują się dwie wtykane zaślepki pod którymi kryją się wyjścia Video i Video 3 oraz potencjometry regulacji niskich i wysokich częstotliwości, i ustawienia balansu głośników. HK 3490 to unowocześniona konstrukcja starszego brata HK 3380 wzbogacona o szereg nowinek technologicznych. Wracając do cyfrowego potencjometru sterowania głośnością należy dodać, iż producent nie zatroszczył się tu o wymazywanie z pamięci urządzenia stanu ostatniego ustawienia głośności, co jest niebezpieczne w przypadku zmiany kolumn, oraz może przestraszyć i zaskoczyć gdy np. w dzień pokusimy się do głośnego słuchania z którego zrezygnujemy wciskając przycisk on/off. Ponowne uruchomienie urządzenia np. w nocy gdzie kończyliśmy głośne słuchanie radia, uruchamia urządzenie z zachowaną pamięcią. Radio z zachowaną ostatnio głośnością może nas wieczorem niemiło zaskoczyć, a zmiana kolumn na mniejszej mocy może doprowadzić do uszkodzenia głośników. Regulacja głośności działa dość powoli, i uniemożliwia natychmiastowe wyciszenie urządzenia poprzez błyskawiczny obrót gałki do sterowania głośnością. Wyświetlacz posiada funkcję 3 etapowego ustawienia jasności, normalne dzienne wyraźne podświetlenie, ściemnione, oraz całkowite wyłączenie wyświetlania wraz z regulatorem głośności. Tylny panel posiada zakręcane terminale do podłączenia głośników umożliwiając wygodne podłączenie wtyków bananowych. Zmylić może oznakowanie kolorystyczne plastikowych terminali, które znajdują się obok siebie. 

harman kardon

Oznakowane są one trzema kolorami, czarnym, czerwonym i białym. Czarne i czerwone wtyki znajdują się jeden nad drugim, tak samo umieszczone znajdują się terminale czarne i białe. Może to sugerować iż pierwsza para do podłączenia kabli od kolumn głośnikowych jest oznaczona tym samym kolorem. Tak niestety nie jest, wyjście głośnikowe A oznaczone jest kolorami białym (+) oraz czarnym (-) dla jednej kolumny i czerwonym (+) oraz czarnym (-) dla drugiej kolumny. Amerykański Harman Kardon produkowany w Korei i Chinach posiada wbudowany przetwornik cyfrowo-analogowy tzw. DAC (z ang. Digital to Analog Converter). Wyposażony w optyczne wyjście cyfrowe oraz cyfrowe wyjście koaksjalne. Za konwersję cyfrowo-analogową odpowiedzialne są układy AKM4589VQ i CS48560 firmy Cirrus Logic. Dużym plusem jest wbudowane z tyłu gniazdo The Bridge do podłączenia iphone/ipod. Dodatkową rzadko spotykaną funkcją jest posiadanie dwóch monofonicznych wyjść na aktywne subwoofery, które posiadają możliwość odcięcia sygnału (LINK S/W) za pomocą niewielkich przełączników umieszczonych obok samych wyjść. HK 3490 cechuje się dość dużą rezerwą wysoko prądową bo aż 45 A. oraz sporą mocą znamionową 120 W na kanał przy 8 Ohm oraz 150 W przy 4 Ohm. Wbudowany tuner radiowy da się dość łatwo automatycznie programować. Minusem jest fakt iż nie posiada podglądu mocy sygnału radiowego. Harman wyposażony jest również w wyjście do podłączenia satelitarnego radia XM. Ważnym elementem jest oddzielenie końcówki mocy od przedwzmacniacza poprzez wtykane na tylnym panelu zworki. Daje to możliwość zastosowania amplitunera jako zwykłej stereofonicznej końcówki mocy lub samego przedwzmacniacza. Ciekawa jest również jak na produkt stereofoniczny opcja brzmienia przestrzennego.

Dźwięk
Amerykański producent cechuje się typowym Amerykańskim brzmieniem. Czuć dynamikę moc i szybkość przekazu, a scena dźwiękowa jest budowana wiarygodnie. Moc 120 W na kanał jest w stanie bez problemu napędzić duże podłogowe kolumny.  Harman oddaje żywy i zwinny przekaz dźwiękowy, bas jest szybki i skoczny o dość dobrej szybkość, a poszczególne zakresy pasma są bardzo dobrze ze sobą połączone. HK 3490 jest ciekawym produktem godnym uwagi, cechującym się wysoką mocą z dużą rezerwą wysoko prądową. Dodatkowy przetwornik analogowo-cyfrowy zwiększa jego zastosowanie i wyróżnia na tle konkurencji w amplitunerach stereo, a zastosowanie gniazda The Bridge oraz funkcje trybu dźwięku przestrzennego, oraz możliwość podłączenia dwóch aktywnych subwooferów mogą wpłynąć na rozważenie kupna go w zamian za amplituner wielokanałowy.

Specyfikacja techniczna
 

Moc - 2x 120W przy 8 Ohm2x 150W przy 4 Ohm
Czułość wejściowa - 200mV
Impedancja - 47k Ohm
Stosunek sygnału do szumu - 95dB
Pasmo przenoszenia przy 1W - (+0dB, -3dB) od 10Hz do 110kHz
Zniekształcenia THD - Przy 120W na 8 Ohm: <0.07%Przy 150W na 4 Ohm: <0.2%
Pobór mocy - <1W w trybie Standby, maksymalnie 310W
Zakres częstotliwości tunera - od 87,5 do 108MHz
Stosunek sygnału do szumu - Mono 73dBStereo 72dB
Zniekształcenia - Mono 0,3%Stereo 0,4%
Poziom wyjściowy -1kHz, +/-100kHz
Waga - 10,4 kg
Waga z opakowaniem - 12,4 kg
Wymiary - 442 x 163 x 382 mm


opracowanie : Łabędź Przemysław

harman kardon remote
bottom of page