top of page

KEF-Reference 201

Brytyjski producent KEF (Kent Engineering and Foundry) jest jednym z pionierów technologii stosowanej w kolumnach głośnikowych. Rozpoznawalnym znakiem firmowym są przetworniki Uni-Q, które od momentu pojawienia się w pierwszych kolumnach głośnikowych w 1988 roku doczekały się znacznych modyfikacji i są obecnie najbardziej złożonymi technologicznie przetwornikami stosowanymi w każdych zestawach głośnikowych KEF-a.

KEF - Reference 201

czterodrożne kolumny podstawkowe 

Zaawansowana i opatentowana technologia Uni-Q charakteryzuje się umieszczeniem głośnika wysokotonowego w akustycznym środku jednostki stożka głośnika basowo-średniotonowego. Tak zaprojektowany głośnik rozprasza źródło dźwięku jednopunktowo w całym pomieszczeniu, rozpraszając fale dźwiękowe równomiernie. Eliminuje to pojedynczy sweet spot i sprawia że każdy usłyszy ten sam czysty, naturalny i szczegółowy dźwięk bez względu na to gdzie siedzi. Korzyści płynące z Uni-Q to także równowaga czasowa dla średnich i wysokich tonów zapewniająca szerszą reakcję pozaosiową, która poprawia płynność tworzenia realistycznego wrażenia większej przestrzeni z dokładniejszym rozmieszczeniem czytelniej lokalizowanych dźwięków.

KEF - Reference 201
KEF-Reference 201

Seria Reference to zaawansowane zestawy głośnikowe klasy premium. Producent stosuje tu drogie materiały i najnowocześniejsze technologie by dostarczyć dźwięk w najwierniejszej postaci.

 

KEF Reference 201 to czterodrożne kolumny podstawkowe z przednim wentylowanym portem bass-reflex. W dość sporej jak na kolumny podstawkowe obudowie znajdują się aż 4 zaawansowane technologicznie głośniki. Najniższe pasmo przydzielone jest dla 165mm przetwornika niskotonowego wykonanego z papieru wzmocnionego włóknem. W głośniku basowym zastosowano technologię Distortion Motor System, która kontroluje redukcję siły cewki przy dużym wychyleniu zapewniając ultra niskie zniekształcenia dając głębszy i mocniejszy bas w mniejszej obudowie.

Średnio-wysokotonowa jednostka Uni-Q piątej generacji przystosowana jest do pracy w dużych amplitudach i składa się z tytanowego głośnika wysokotonowego umieszczonego wewnątrz jednostki średniotonowej. Za pracę w zakresie powyżej 15 kHz odpowiedzialny jest głośnik super-wysokotonowy nazwany zacnie przez producenta hyper-tweeterem. 19mm tytanowa kopułka hyper-tweetera umieszczona jest w oddzielnej aluminiowej obudowie znajdującej się u góry poza skrzynią podobnie jak w wysokotonowych diamentowych kopułkach Bowers & Wilkins z serii 8xx Nautilus.

Zwrotnica składa się z wysokiej jakości elementów i jest bardzo rozbudowana zajmując całą dolną część zaokrąglonej do tyłu obudowy. Wysokiej jakości pozłacane terminale głośnikowe WBT pozwalają na podłączenie, aż trzech przewodów głośnikowych w konfiguracji Tri-Wire dając możliwość odseparowania od siebie jednostek Uni-Q od hyper-tweetera oraz głośnika basowego. Zaawansowany projekt zwrotnicy pozwala na 3 stopniowe ustawienie długości odpowiedzi basowych (CUT, FLAT, LIFT) poprzez zmianę wkręcanego bezpiecznika umieszczonego z tyłu obudowy nad terminalami.

Dźwięk

Referencyjny dźwięk KEF-a do czegoś zobowiązuje. Recenzowany model 201 Reference porównywany był bezpośrednio do mniejszych, ale nowocześniejszych podstawkowych kolumn KEF LS-50 które dysponują nowocześniejszą i bardziej zaawansowaną jednostką Uni-Q.

 

Pierwsze dźwięki wydobyte z dobrze dobranego do siebie systemu w którym przyszło pracować 201-kom były zaskakująco dynamiczne i czytelne. Dużą uwagę zwracała czystość tła wokół instrumentów, oraz zaskakująco mocny i czysty bas z niewielkiej obudowy, który mógł zawstydzić nie jedne kolumny podłogowe. Zacznijmy może od góry, bo przecież dostajemy coś co rzadko stosowane jest w tym przedziale cenowym, i jeszcze mniej spotykane w kolumnach podstawkowych. Czystość, szybkość i klarowność z wielobarwnym dopełnieniem niuansów jaki wprowadza głośnik hyper-wysokotonowy dodaje muzyce większego światła i jest przysłowiową wisienką na torcie. Tak, to od razu słychać gdy pojawiają się instrumenty blaszane, które wybrzmiewają bardzo realistycznie. Dostajemy większe doświetlenie w najwyższych częstotliwościach, którego nie usłyszymy nawet z dużo droższych głośników. Wysokie tony są słodkie, dźwięczne i odkrywają wiele kolorowych zarysów i barw jakich trudno będzie doszukać się w innych kolumnach tego typu. Dla niewyrobionego ucha w źle dobranym do siebie systemie 201-ki poprzez prezentację ultra wysokich częstotliwości mogą okazać się zbyt krzykliwe i jasne, ale w dobrze dobranym systemie odkryją karty jakie trudno będzie pokonać. Dobrze zaprojektowana zwrotnica, świetnie uzupełnia pasmo dwóch głośników wysokotonowych zastosowanych w jednej zgrabnej obudowie. Firmowy przetwornik Uni-Q świetnie radzi sobie ze średnimi i wysokimi częstotliwościami, a to co dodaje czy raczej uzupełnia tytanowy hyper-tweeter wprowadza każdą nutę wysokich częstotliwości na wyższy poziom. Sztywna membrana średniotonowca znakomicie spisuje się w dostarczaniu czystego wokalu, barwnych instrumentów oraz tła i oddechu. Sygnatura dźwiękowa ułożona jest raczej symetrycznie i nie faworyzuje żadnego z pasma, przez co otrzymujemy czytelny dobrze zbalansowany dźwięk. Dobrze kontrolowana i dynamiczna podpora basowa nie przysłania swą objętością i mocą innych dźwięków. Wokale brzmią bardzo dojrzale i dają dużą dawkę bliskości artysty w pomieszczeniu. Gitary czy to elektryczne czy akustyczne brzmią czysto zdecydowanie i barwnie tworzą realistyczny obraz wśród reszty muzyki. W niewielkich pomieszczeniach odsłuchowych najniższe częstotliwości dostarczą sporą dawkę emocjonalnego, szybkiego, jędrnego i dynamicznego basu, który nie pozostawi niedosytu niskich częstotliwości, domagając się uzupełnienia zestawu w dodatkowy subwoofer.

 

Kolumny pozbawione są agresywnego przekazu w którym nie brakuje dynamiki i detalu. Bas gra kulturalnie i precyzyjnie potrafi wypełnić pomieszczenie mocnym i zwinnym uderzeniem. Środkowej części informacji można zarzucić pewną dozę kliniczności w przekazywaniu mnóstwa wnikliwych i surowych informacji ze studyjnym rodowodem. Wspaniała mikro dynamika w której przekazywanych jest wiele detali przy niskich jak i wysokich poziomach głośności sprawia że słuchamy muzyki bez nerwowości i znudzenia. Każda płyta jest ciekawa i potrafi dostarczyć zrelaksowanego ciepłego, czystego a jednocześnie sterylnego i bogatego dźwięku.

KEF-Reference

Konfrontując bezpośrednio starszą jednostkę Uni-Q z serii referencyjnej z nowszym usprawnionym przetwornikiem jakim dysponuje model LS-50 szybko da się zauważyć duży postęp Brytyjczyków w rozwijanej technologii Uni-Q Driver Array. Mimo tego że scena stereo Reference 201 jest obszerna i lepiej pozycjonowana niż w nowszym modelu LS-50, nowsza jednostka Uni-Q w LS-50 jest wstanie dostarczyć sporej ilości informacji z dobrym timingiem i szybkim choć uszczuplonym basem z dwugłośnikowego przetwornika w niewielkiej obudowie, a to nie lada wyczyn.

Konkluzja

Reference 201 to świetne monitory, które można postawić na biurku, półce z książkami czy zalecanych standach. Przedni port bass-reflex ułatwia ustawienie głośników w mniejszych i średnich pomieszczeniach nie zwracając zbytniej uwagi na odstęp od tylnej ściany. Kolumny dostarczają szerokiego wyrównanego pasma dźwiękowego o dobrze zróżnicowanych bogatych kolorach z dynamicznie akcentowanym szerokim i mocnym zakresem dolnych częstotliwości basowych oraz blaskiem fenomenalnej góry hyper-tweetera.

Dane techniczne

Seria: Reference

Typ: czterodrożny (półka/stojak)

Zalecana moc wzmacniacza: 50-150 W

Typ obudowy: Przedni Bass-reflex

Efektywność: 88 dB

Impedencja nominalna: 8 Ohms (3,2 Ohms min.)

Pasmo przenoszenia: od 58 Hz do 55 kHz +/-3 dB

Rozmiar głośników:

  • Uni-Q: 165mm (SP 1447)

  • Bass: 165mm (SP 1474)

  • Tweeter: 25mm (tytan)

  • Hyper-tweeter: 19mm (tytan) (SP 1476, NT19)

Zwrotnica: SP2360

Wymiary: wysokość: 557 / szerokość: 248 / głębokość: 402

Waga: 14,8 kg

 

Opracowanie: Łabędź Przemysław

bottom of page