ONIX - OA21S
wzmacniacz zintegrowany w klasie A
Brytyjskie konstrukcje wzmacniaczy zintegrowanych należą do najliczniejszej grupy cenionych urządzeń audio. Do tego grona świetnie wpisuje się mało popularna na rynku europejskim, brytyjska firma Onix. Urządzenia zbudowane są bardzo solidnie, a ich styl wizualny przypomina teraźniejsze wzmacniacze Cyrus ONE. Model OA21S to niewielki wzmacniacz zintegrowany z lat 90-tych uzbrojony w solidny transformator toroidalny, który dostarcza mocnego, dynamicznego dźwięku o mocy 50W na kanał w klasie A.
Wzmacniacz opiera się na prostej konstrukcji, której inspiracją był najprawdopodobniej legendarny wzmacniacz Mission-a. Zastosowanie wysoko wydajnych krzemowych tranzystorów mocy MJ15004 GE/RCA generuje potężną siłę jaką dysponuje wzmacniacz. Budowa oparta jest na elementach dyskretnych, wspieranych przez 4 kondensatory o łącznej pojemności 18,800 uF. (4x4700 uF). Całość zamontowana jest na dobrej jakości płycie PCB, gdzie osobnym elementem podlegającym prostej wymianie jest przedwzmacniacz gramofonowy Moving Magnet (MM). Onix bazuje na terminalach głośnikowych znanych z konstrukcji Naim-a, którego dziury akceptują wyłącznie wtyki bananowe. U góry nad pozłacanymi wejściami RCA znajdziemy nietypowe 5 pinowe złącze dla zewnętrznego zasilacza SOAP, który dostępny jest jako opcjonalna jednostka dodatkowa.
Wpięcie dodatkowego zewnętrznego zasilacza SOAP znacząco zwiększa moc z jaką i tak świetnie radzi sobie wyżej wymieniony wzmacniacz Onix-a. Zewnętrzny SOAP zapewni dodatkowe odseparowane zasilanie wzmacniacza ze wsparciem kondensatorów o pojemności 44 000 uF, które dostarczą więcej czystego dźwięku pozbawionego zniekształceń. Przód urządzenia zbudowany jest z dość grubego panelu anodowanego aluminium. Wygląd jest dość minimalistyczny, między symetrycznie umieszczonym selektorem wejść / wyjść, a regulatorem głośności (niebieski ALPS) znajduje się główny włącznik urządzenia. Stan pracy wzmacniacza sygnalizowany jest czerwoną diodą umieszczoną pod niewielkim obrotowym włącznikiem umieszczonym po środku. Całości towarzyszy zgrabna dobrze spasowana obudowa. Ścianki boczne wraz z górną częścią obudowy stanowią jeden element, który poprzez wsuwany od tyłu montaż dodatkowo usztywniają całą konstrukcję. Wzmacniacz nie posiada wsparcia dla zdalnego sterowania za pomocą pilota.
Dźwięk
Onix-OA21S mimo niewielkiej deklarowanej mocy książkowej, może pochwalić się muskularnym dynamicznym, prężnie eksponowanym dźwiękiem. Siła jaką prezentuje zamknięty w zgrabnej obudowie OA21S może być wyznacznikiem dobrze zaprojektowanego wzmacniacza, który nie będzie obawiał się współczesnych wydajnych konstrukcji. Bas jaki prezentuje Onix jest zwarty i jędrny, odważnie akcentuje rytm stopy perkusji zgranej z gitarą basową. Uderzenia werbla są soczyste i żwawe, gdzie z odpowiednim wypełnieniem słuchamy jak drżąca membrana nadaje rytmowi wojskowy szyk. Gitary mają mocny wydźwięk o słodkawym zabarwieniu, a męskim wokalom niczego nie brak. Masa i siła z odpowiednim dopełnieniem ciepło brzmiącego Onixa robi wrażenie od pierwszych dźwięków jakie na nim uruchomimy. Łyżką dziegciu w beczce miodu może okazać się sopran, który nie jest najmocniejszą stroną prezentowaną przez wzmacniacz. Wysokie tony są lekko wycofane i nie dostarczają tak ekscytujących dźwięków blach perkusyjnych jakim może pochwalić się Naim czy nawet Pioneer. Nie można powiedzieć że są złe, przejaskrawione, metaliczne czy krzykliwe, ale na pewno brakuje im wigoru i błyszczącego dopełnienia. Ciepły muskularny styl jakim gra Onix, potrafi znacznie wycofać część instrumentów klawiszowych, oraz czystość delikatnego żeńskiego wokalu.
Konkluzja
W ciepło brzmiącej barwie jaką serwuje Onix ciężko doszukać się większych wad. Wysokie częstotliwości, które sprawiają największe trudności dla wyżej wymienionego wzmacniacza Onix mogą zostać wyeliminowane poprzez odpowiednie dobranie przewodów. Żałuje że w czasie testów wzmacniacza nie dysponowałem przewodami Audiomica z serii Excellence, które mogły by znacząco poprawić braki i tak dobrze brzmiącego Onix-a.
Dane techniczne:
Klasa: A
Moc: 50 W na kanał
Konstrukcja: oparta na elementach dyskretnych
Wejścia: 5x pozłacane RCA (dla VCR, TAPE, CD, TUNER i MM)
Wyjścia: 1x pozłacane TAPE OUT
Dodatkowe wejście uziemiające GND dla gramofonu
Dodatkowe wejścia: 5 pinowe wejście na dodatkowe zasilanie SOAP
Terminale głośnikowe: akceptujące tylko wtyki bananowe 4mm
Waga: 5,1 kg
Wymiary: szerokość 230mm, głębokość 370mm, wysokość 75mm
Kolor: Czarny
Opracowanie: Łabędź Przemysław