top of page
concert tło GIF 2.gif

Primare - A10 

Wzmacniacz zintegrowany

Skandynawski A10 był pierwszym zintegrowanym wzmacniaczem od Primare. Jego wspaniałe wzornictwo, jak i na najwyższym poziomie wykonanie przyciągało oczy wśród budżetowych wzmacniaczy. Produkt choć nie wniósł startującego na rynku Primare wysoko, zaprezentował się wybitnie pod względem wykonania. Po dość kiepskiej opinii, w fachowej prasie audio, inżynierowie z Primare odnaleźli przyczynę największej bolączki wzmacniacza. 

Primare

Usprawnienia wniesione w kolejnym modelu A 20 z transformatorami toroidalnymi dual-mono i poprawionym przedwzmacniaczem zaowocowały pierwszymi sukcesami w sprzedaży. Po pewnym czasie model A10 jako by nie psuć wizerunku dobrze rozwijającej się firmy o dużym potencjale został wycofany, a Primare zaczął odnosić coraz to większe sukcesy na rynku. Wniesione kolejne modele z linii PRISMA prezentowały wysoki poziom wykonania (to z czego Primare zasłyną) oraz dźwięk na wysokim poziomie, wznosząc Primare na rynek HI-END-u.

Primare

Dźwięk

A 10 gra czysto i drzemie w nim duży potencjał, który dławi przedwzmacniacz. Pre-amp tego zintegrowanego wzmacniacza nie pozwala rozwinąć skrzydeł dobrze zaprojektowanej końcówce mocy, która jest najlepszym elementem wzmacniacza. Primare A10 gra chłodno, brakuje mu wigoru, jaki wnoszą wzmacniacze konkurencji. Konfrontując go bezpośrednio z NAD-em, Rotel-em czy Marantz-em słychać uszczuplenia jakie sprawiają iż muzyka nie oddaje tak emocjonalnego przekazu. Całościowo dźwięk jest jak by wyrównany, gdzie nie ma dobrze podkreślonych akcentów. Barwa ma chłodne zabarwienie, i choć instrumenty brzmią czysto, nie potrafią nakreślić charakteru emocjonalnego znanego z urządzeń konkurencji. Primare choć gra dynamicznie, nie przekazuje pełnego spektrum, tak jak by konstruktorzy bali się przy projektowaniu by nie przedobrzyć w jakiejś częstotliwości. A10 posiada możliwość pracy jako wzmacniacz (końcówka) mocy oraz przedwzmacniacz. Własna inna droga jaką podążył Primare wniosła wiele ciekawych nowych rozwiązań. W opisywanym przeze mnie modelu A10 główny włącznik sieciowy znajduje się na spodzie dobrze spasowanej obudowy i jest nie dostrzegalny dla naszego wzroku. Ciekawe rozwiązanie wniósł również przełącznik pracy jako wzmacniacz lub przedwzmacniacz, jest on umieszczony na tylnym panelu i nie wymaga stosowania dodatkowych blaszanych zworek, które w budżetowych konstrukcjach są zazwyczaj wykonane z kiepskiej jakości drutu. Współpracując z osobnym dobrym przedwzmacniaczem, końcówka mocy z Primare A10 dysponująca tylko 50W na kanał przy 8 ohm i 78W przy 4 ohm potrafi zaskoczyć szybkością, dynamicznością i ogólną jakością dźwięku w każdym paśmie.

Primare

Konkluzja

Zastosowanie Primare A10 jako wzmacniacz mocy daje wspaniałe rezultaty brzmieniowe, a połączenie w konfiguracji dual-mono (czyli dwóch takich wzmacniaczy) z dobrym przedwzmacniaczem, zaowocuje podwojoną mocą na kanał i fantastycznym dźwiękiem.

Primare
Primare

Dane techniczne

Wejścia liniowe: 330mV

Wyjście taśmowe: 300mV

Prąd szczytowy: +10A

Pasmo przenoszenia: 10 Hz - 80 kHz (-3dB)

Zniekształcenia harmoniczne THD: 0,09%

Stosunek sygnału do szumu (linia): -96 dB

Impedancja wyjściowa: 0,192

Pobór mocy w trybie czuwania: 15W

Wymiary: Szerokość 430mm, głębokość 275mm, wysokość 75mm

Waga: 9 kg

Opracowanie: Łabędź Przemysław

Primare
bottom of page