Technics – SL-100C
Gramofon klasy Premium
Technics to bardzo znana japońska marka założona w 1965 roku przez Matsushita Electric Industrial należąca do korporacji Panasonic. Historia Technicsa jest bardzo bogata, bowiem w latach 1969 japoński producent wprowadził na rynek pierwszy na świecie gramofon SP-10 z napędem bezpośrednim do zastosowań profesjonalnych. Niedługo później wprowadzone zostają gramofony do użytku domowego SL-1100 oraz stosowany przez wielu DJ-ów SL-1200 MK2.
Technics był w swych latach rozkwitu głównym konkurentem Marantz-a, Rotel-a, Denon-a czy chociażby polskiego producenta Unitra uważanego przez wielu za polski odpowiednik Technicsa dla mniej zamożnych klientów. Bogata historia i długi okres produkcyjny wysokiej jakości sprzętu audio, którym może pochwalić się Technics dominowały na światowym rynku w tamtejszym okresie.
Gramofon SL-100C to powrót do tradycji z jakich zasłynął japoński Technics. Zastosowany napęd bezpośredni prowadzony jest przez jednowirnikowy bezrdzeniowy silnik zapewniający bardzo precyzyjne i stabilne obroty. Ramię w kształcie litery „S” zostało wyważone statycznie, a ze sprawdzonej wysoko ocenianej serii SL-1200 zaczerpnięto konstrukcję obudowy oraz zawieszenie gimbala, który jest jednym z najważniejszych elementów ramienia gramofonu. Gimbal odpowiedzialny jest za płynny ruch ramienia oraz pionowy kąt śledzenia VTA (Vertical Tracking Angle). To on nadaje precyzję prowadzenia wkładki z igłą, która ma bezpośredni kontakt z płytą.
Aluminiowy talerz gramofonu odlewany jest ciśnieniowo by wyeliminować nierównomierności obrotów zwanych zazębieniem. Dodatkowo cała tylna powierzchnia jest gumowana co eliminuje niepożądane drgania i rezonanse. W SL-100C fabrycznie zainstalowano wkładkę Audio-Technica AT-VM95C dzięki której można się cieszyć dźwiękiem wysokiej jakości w podstawowej konfiguracji dostarczonej przez producenta.
Do testu użyty został nowy egzemplarz SL-100C z wkładką Audio-Technica AT-VM95C oraz zewnętrznym przedwzmacniaczem gramofonowym Cambridge Audio - Alva Solo dostarczony przez znajomego Wojtka, który towarzyszył w testach potwierdzając swym słuchem niżej przedstawioną opinię.
Dźwięk:
Wszystkich zmian w 2 dzielonych systemach jakie były do dyspozycji w czasie testu nie sposób jest mi opisać ponieważ, każda zmiana przewodu, których było kilka wprowadzała inny charakter dźwięku. Opisane zostało to co najbardziej uwidoczniło zmiany z współpracującym w teście gramofonem Technicsa.
Zaczynamy...
Od pierwszej płyty uruchomionej na Technicsie SL-100C zdecydowanie słychać było większą rozdzielczość w porównaniu z wcześniej testowanym gramofonem Rega Plenar P1 Plus (czytaj recenzja Rega). Dźwięk był bardziej swobodny i doświetlony, przez co wprowadzał więcej wglądu w detale na dość szerokiej scenie dobrze zarysowanego obrazu stereo. Dynamika w połączeniu z systemem 2 użytym do testu posiadała kluchowaty bas w którym brakowało średniego wypełnienia. Werbel perkusyjny nie dostatecznie akcentował rytm, który pozbawiony był wojskowego porządku. Wokale brzmiały przyjemnie choć znając charakterystykę KEF-ów LS50 dało się odczuć lekkie wycofanie w wysokim zakresie. Zmiana kolumn z niewielkich monitorów LS50 na podłogowe B&W DM 603 S3 zdecydowanie poprawiła ilość średniego wypełnienia basu jakiego brakowało w Kefach. Dźwięk stał się bardziej spójny, choć miejscami dawały o sobie znać metalowe kopułki Bowersa, które wprowadzały dość mocno metaliczny nienaturalny wydźwięk. Zmiana interconnect-u z Pearl Consequence na jaśniej brzmiący przewód Erys Excellence wprowadziła więcej powietrza pozbawiając dźwięk obfitości basu jaki wprowadza każdy gramofon. Dźwięk zyskał dodatkowe barwy, które stały się lepiej wyróżnione w zatłoczonej scenie instrumentów. Ten dźwięk zaczął podobać się mi oraz towarzyszącemu w testach koledze Wojtkowi. Nadszedł czas zmiany komponentów na wysokiej klasy zestaw 1 składający się z dzielonego systemu Naima. Naim wprowadził większą dyscyplinę i uwidocznił średni bas jakiego brakowało Kef-om w towarzystwie subwoofera REL z systemem 2. Dźwięk stał się bardziej aksamitny i urzekający. Brakowało jednak emocji, które dostarcza niski bas ponieważ system Naima pozbawiony był subwoofera. Ponowna zmiana na podłogowe kolumny B&W DM 603 S3 dodała odpowiedniego wypełnienia w niskim zakresie. To już był naprawdę świetny dźwięk, którego chciało się słuchać. Brakowało może technicznej poprawności znanej z dobrych przetworników cyfrowo analogowych, ale klimat jaki wprowadzał winyl urzekał swym ciepłym słodkim dźwiękiem, mnie jak i mojego kolegę. Dźwięk stał się szlachetny z bujającymi instrumentami, które brzmiały poprawnie i słodko. Technics w swym gramofonie klasy premium wprowadził cukierkowo słodki klimat znany z winylu jakiego nie dostarczy płyta CD czy dźwięk wysokiej rozdzielczości z komputera.
Zestaw użyty do testu składał się z 2 systemów dzielonych:
System 1
Pre-amp: Naim - NAC 282
PSU: Naim - HI-CAP DR
PSU: Naim – NAPSC PSC-2
Power amplifier: Naim - NAP 250 DR
Przewód głośnikowy: Audiomica - Miamen Consequence & Celes Excellence / The Chord - Epic Super Twin
Głośniki: Bowers & Wilkins DM 603 S3 / KEF LS 50
Stojaki do KEF LS 50: Dynami Duo Gloss White Stand z wypełnieniem Atacama Atabiter SMD
Marmurowe płyty pod głośniki oraz gramofon (grubość 1,5cm)
Interconnect Gramofon & Pre-amp Gramofonowy: Audiomica - Pearl Consequence & Erys Excellence / The Chord Cadenza
Interconnect Pre-amp & Power amplifier: Naim standard DIN cables
Kabel zasilający Naim NAP 250 DR: Audiomica - ALLBIT Consequence
Kabel zasilający Naim Hi-CAP DR: Audiomica - NESS Excellence
Kabel zasilający Naim NAPSC PSC-2: WireWorld - Stratus 7
Dyfuzory rozpraszające DIY: przód
Absorber pochłaniający DIY: tył
System 2
Pre-amp: Densen - Beat B200
Power Amplifier: Musical Fidelity - A3CR Dual Mono
Głośniki: Bowers & Wilkins DM 603 S3 / KEF LS 50
Kable głośnikowe: Audiomica - Miamen Consequence & Celes Excellence / The Chord - Epic Super Twin
Subwoofer: REL - T5i
Stojaki do KEF LS50: Dynami Duo Gloss White Stand z wypełnieniem Atacama Atabiter SMD
Marmurowe płyty pod stojaki oraz gramofon (grubość 1,5cm)
Interconnect Gramofon & Pre-amp gramofonowy: Audiomica – Pearl Consequence / Audiomica - Erys Excellence
Interconnect Pre-amp & Power amplifier: The Chord Cadenza
Kabel zasilający Powe Amplifier: WireWorld - Stratus 7
Power protection: APC P1-UK Essential SurgeArrest 1
Kondycjoner zasilania: Tacoma IFI-23 Mains Conditioner
Dyfuzory rozpraszające DIY: przód
Absorber pochłaniający DIY: tył
Dane techniczne:
Rodzaj: ręczny gramofon z napędem bezpośrednim
Wkładka z igłą: Audio-Technica AT-VM95C
Śilnik: Jednowirnikowy, bezrdzeniowy
Układ hamulcowy: hamulec elektroniczny
Prędkość gramofonu: 33 1/3, 45, 78 obrotów na minutę
Charakterystyka zabudowy: 0,7 sek od zera do 33 1/3 obr./min
WOW i Flutter: 0,025% WRMS
Talerz: odlew alumniniowy
Średnica talerza: 332mm
Waga talerza: 2 kg
Ramię: w kształcie litery „S” z uniwersalną równowagą statyczną
Długości ramienia: 230mm
Zawis ramienia: 15mm
Kąt przesunięcia ramienia: 22°
Zakres regulacji wysokości ramienia: 0-6mm
Zakres regulacji nacisku rysika: 0-4g przy odczycie bezpośrednim
Waga główki: 7,6g
Zasilacz: AC 110-240 V (50Hz / 60 Hz)
Pobór energii: w czasie pracy 8W / czuwanie 0,2 W
Wymiary: wysokość 173mm / szerokość 453mm / głębokość 372mm
Waga: 9,9 kg
Dodatkowe akcesoria:
-
wkładka AT-VM95C
-
kabek phono RCA
-
przewód uziemiający phono
-
przewód zasilający AC
-
arkusz gramofonu
-
osłona przeciwpyłowa
-
adapter do płyt EP
-
ciężarek wyważający
-
obudowa głowicy
Opracowanie: Łabędź Przemysław