YAMAHA - RX-A 2070
MusicCast AVENTAGE
Yamaha RX-A2070 to niewątpliwie nowoczesne urządzenie dostarczające dużą dawkę mocy połączoną z wieloma funkcjami dźwięku przestrzennego w konfiguracji 9.2. Amplituner kina domowego Yamahy dysponuje potężnymi końcówkami mocy, które są w stanie nagłośnić nawet bardzo duże pomieszczenie z dość dobrze kontrolowanym i dynamicznym dźwiękiem.
To co oferuje A2070 powinno zadowolić nawet wymagających użytkowników. Możliwość pracy jako przedwzmacniacz, zainstalowany dość dobry przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC) oparty na układzie Sabre 9006AS od ESS, oraz obsługa Dolby Atmos i DTS-X pozwalają uzyskać spektakularne wielokanałowe brzmienie. Wszechstronność amplitunera zwiększa system MusicCast z obsługą funkcji streamingowych wraz z bluetootch i cyfrowym tunerem DAB+
Kino-maniacy do których głównie kierowana jest opisywana Yamaha nie będą zawiedzeni. Dostajemy 8 wejść + 2 wyjścia HDMI z obsługą Ultra 4K z HDR-10 i Dolby Vision zgodnych z eARC. Ustawieniami dźwięku zajmuje się procesor Cinema DSP HD3, który zoptymalizowany jest pod kątem Dolby Atmos i DTS-X. Dodatkiem ułatwiającym ustawienia dźwięku przestrzennego jest system Yamaha YPAO R.S.C 3D, który za pomocą mikrofonu dokonuje optymalizacji charakterystyki pomieszczenia z 64 Bitową korekcją oraz pomiarem kąta.
Wzmacniacz A2070 dostarcza 220 W na kanał przy 4 Ohm i 140W przy 8 Ohm obciążeniu, daje to bardzo duże moce w połączeniu z wielokanałowym zestawem kolumn głośnikowych. Niestety im głośniej tym większe zniekształcenia dochodzące nawet do 10% THD. Dla posiadaczy dobrych kolumn i odtwarzania muzyki w trybie stereo Yamaha jak zwykle oferuje tryb Direct pomijający znaczną część elektroniki i procesorów DSP. Muszę przyznać że połączona z dobrym zewnętrznym DAC-iem w trybie Direct, poradziła sobie bez zająknięcia z wysterowaniem bardzo wymagających kolumn głośnikowych, dostarczając dźwięk bardzo zbliżony do dobrego systemu stereo. Skupiając się na muzyce z zewnętrznego źródła (omijając DAC-a Yamahy) nie odczuwałem znacznego niedosytu mocy, ani jakości którą serwował wzmacniacz A2070.
Dźwięk
Muzyka stereo w trybie Direct z dobrego źródła jakim jest RME Adi 2 DAC FS, prezentowana była dosyć ambitnie, nie ujmując wiele z tego co oferuje mono-foniczna końcówka mocy Musical Fidelity A3CR. Bas był poprawny, szybki i mimo zauważalnego wycofania MID basu dostarczał zdecydowanego tempa z dobrym timingiem. Wokale posiadały swój szlachetny charakter, a wysokie tony nie zaburzały dynamicznego przekazu jaki serwowała Yamaha.
Zmiana źródła na zewnętrzny odtwarzacz sieciowy Marantz NA 6006 wykazała wiele niedoskonałości. Środek pasma był znacząco wyeksponowany. Instrumenty dęte zbyt wyraźnie wysuwały się na przód, klawisze czy to elektroniczne czy fortepian choć brzmiały bardzo wyraźnie posiadały sztuczny elektroniczny nalot. Bas trzymał dystans i był wyraźnie poluzowany. Góra pasma nie oddawała błyszczących niuansów blach perkusyjnych. Dźwięk bardzo dobrze brzmiącej Yamahy połączonej z Marantz-em NA 6006 stracił wszystko czym zachwycała połączona z wyżej wymienionym przetwornikiem RME. Ze źródłem Marantz-a cofnąłem się o kilkadziesiąt lat do tyłu gdzie w tamtejszych czasach odsłuchiwało się muzyki na plastikowych jednoczęściowych wieżach AIWA, SONY czy Panasonic. Prezentacja choć posiadała rozrywkowy przekaz, nie potrafiła wykrzesać z siebie smaczków i niuansów wprowadzających słuchacza w klimat jaki serwują urządzenia wyższej klasy.
W kinie domowym Yamaha A2070 sprawdzi się doskonale, posiada mocny wzmacniacz który radzi sobie z wysterowaniem nawet wymagających kolumn, a pakiet efektów przestrzennych Cinema DSP w połączeniu z funkcjami YAPO 3D i obsługą Dolby Atmos oraz DTS-X dostarczają fantastyczny trójwymiarowy przekaz na najwyższym poziomie. Wbudowane funkcje, w których nie można doszukać się oszczędności sprawiają iż jest to sprzęt nastawiony na nowoczesnego odbiorcę, który poszukuje dobrego dźwięku zaszytego w jednym odbiorniku multimedialnym naszego domowego centrum rozrywki.
Dane techniczne
moc: 140 W przy 8 Ohm w trybie sterowania 2 kanałów 20 Hz – 20 kHz / 0,06% THD
220 W przy 4 Ohm 1 kanał 0,09% THD
220 W przy 8 Ohm 1 kanał 10% THD
DAC: 2 ośmiokanałowe przetworniki ESS Sabre 9006A
kanały: możliwość podłączenia głośników w konfiguracji przestrzennej 9.2
wejścia:
8 HDMI z obsługą Ultra 4K HDR-10, Dolby Vision, Hybrid Log-Gamma
8 wejść RCA w tym jedno PHONO dla gramofonu
wyjścia:
2 HDMI HDCP 2.2
RCA: ZONE OUT, PRE-OUT, Subwoofer OUT, Component-Video,
Network
3x Optical
3x Coaxial
USB-A - przód
obsługa:
-
wyświetlacz na przodzie
-
przyciski na przednim panelu
-
pilot zdalnego sterowania, aplikacje dla urządzeń mobilnych
Możliwości:
funkcje DSP: 24 programy DSP z możliwością regulacji
-
Cinema DSP HD3
-
Virtual Cinema Front
-
Dolby ATMOS
-
DTS-X
-
Dolby True HD
-
Dolby Surround
-
DTS-HD Master Audio
-
SCENE PLUS (12 ustawień)
-
Pure Direct
-
funkcje bezprzewodowego przesyłania dźwięku:
-
MusicCast
-
Bluetooth
-
Bluetooth Output – strumieniowanie muzyki do urządzeń Bluetooth
-
AirPlay 2
-
Wi-Fi direct
funkcje sieciowe: strumieniowe odtwarzanie muzyki z serwisów muzycznych
-
Tidal
-
Spotify
-
Deezer
-
Nepster
-
Qobuz
-
JUKE
-
internetowe radio DAB+
cyfrowe złącze USB: przód obsługujące formaty:
-
DSD 2,8 MHz / 5,6 MHz
-
FLAC, WAV, AIFF 24 Bit/192 kHz
-
Apple Lossless 24 Bit/96 kHz
Wejście PHONO: do podłączenia gramofonu
optymalizacja dźwięku: Yamaha YAPO 3D
optymalizacja obrazu: skalowanie video HD do 4K
Music Enhancer: zwiększa muzykalność oryginalnej zawartości
Zone Extra Bass – mocniejszy bas w innym pomieszczeniu z podziałem na strefy
Tuner DAB/DAB+
Technologia antyrezonansowa ART zapewniająca mniejszy wpływ wibracji na dźwięk
wymiary: szerokość 435mm, wysokość 192mm, głębokość 474mm
waga: 17kg
Opracowanie: Łabędź Przemysław